Jak przygotować pliki do druku?

Jak przygotować pliki do druku ?

Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważne są materiały cyfrowe do druku, przecież mamy odpowiednie pliki to powinno wystarczyć. Jednak rzeczywistość nie jest aż tak przyjazna. Warto na etapie przygotowania swojej pracy do druku cyfrowego pamiętać o kilku zasadach. Unikniemy wtedy sytuacji, w której praca nie bedzie spełniała naszych oczekiwań co do jakości, a w skrajnych przypadkach nie będzie się w ogóle nadawała do druku.

Kolorystyka

Pracę do druku przygotowujemy w kolorystyce CMYK. Każda praca docelowo jest drukowana w tej kolorystyce. Dlatego przygotowując pracę w „cmyku” unikniemy niespodziewanych „efektów” kolorystycznych na gotowej wydrukowanej pracy. W tej technologii bowiem, nie każdy kolor RGB może być odwzorowany w druku. Wynika to z różnic w „gamucie” miedzy kolorystyką RGB (wykorzystywaną w monitorach i wyświetlaczach) a kolorystyką CMYK wykorzystywaną w druku na papierze.

Rozdzielczość grafiki do druku.

Rozdzielczość grafik rastrowych które znajdują się wewnątrz pliku powinna być nie mniejsza niż 300dpi, warto pamiętać, że grafiki które są wykorzystywane w internecie mają najczęściej 72 dpi. Jeśli to możliwe wszelkie grafiki wektorowe powinny być zachowane w wektorach czyli krzywych opisujących dane kształty. Dla prac w dużym formacie plakat B1 (czyli 100 cm na 70 cm) i większe można obniżyć rozdzielczość do 200dpi, ponieważ zwykle tej wielkości wydruki ogląda się z dużej odległości. Ważne aby pliki nie były zbyt dużego rozmiaru, więc warto jest je zapisywać w formatach które są skompresowane np. jpg. Nie przesadźmy jednak – pamiętajmy, że kompresowanie plików jest zawsze stratne, oznacza to, że im obraz jest bardziej skompresowany tym mniej wyraźne są poszczególne detale.

Co to jest spad ?

Elementy graficzne, które na gotowym wydruku mają kończyć się na krawędzi strony powinny w projekcie graficznym być wysunięte poza krawędź projektu (kartki). Odległość ta powinna wynosić około 2-3mm. To właśnie jest spad. Należy pamiętać że wszystkie projekty, które są drukowane przed wydaniem klientowi są odpowiednio docinane zgodnie z linią cięcia. Dlatego projektowane elementy, jeśli jest to możliwe powinny wykraczać poza linię cięcia dzięki temu unikniemy białej obwódki wokół gotowej pracy.

Margines linii cięcia w druku.

Może się zdarzyć, że niektóre elementy są bardzo blisko krawędzi projektowanej pracy. Warto wówczas zwrócić uwagę, aby znajdowały się one możliwie daleko od planowanej linii cięcia. Dla ułatwienia warto jest stosować margines dla projektowanych istotnych elementów od 3 mm do 5 mm mniejszy z każdej strony niż gotowa praca.

Jaki jest wymiar w pliku do druku.

Warto wiedzieć że projektując plakat w formacie A3 lub A4 mamy do dyspozycji pełny rozmiar strony ponieważ druk odbywa się na arkuszach większych np. SRA3 lub A3+, które następnie są odpowiednio docinane. Jeśli drukarnia z którą współpracujesz posiada studio graficzne możesz wysłać plik który pokrywa w całości projektowany arkusz, w procesie przygotowywania do druku projekt zostanie dostosowany do odpowiedniego formatu.